Tip #336

Adjust tracker and ad blocking level per site from Vivaldi on Android’s Address Bar.

Let’s say you block all ads and trackers by default but want to make an exception for a specific website that you trust or, maybe, the site behaves strangely, so you want to check whether disabling the content blocker will solve the issue. In that case, while the website you want to change the blocking level for is open in the active tab:

  1. Tap on the  Content Blocker button on the left side of the Address Bar.
  2. Choose between:
    • No Blocking,
    • Block Trackers, or
    • Block Trackers and Ads.

You can view and manage all websites you’ve set a separate blocking level for in Settings > Privacy > Tracker and Ad Blocking > Exceptions.

Vivaldi on Android with Tracker and Ad Blocker menu open for medium.com.

Join the Conversation

  1. Merhaba, vivaldi gerçekten çok güzel.Ancak çok eksikleri var.Ben Türk vatandaşıyım. Türkçe çeviri halen çok eksik ve kelimeler halen anlamsız kalıyor. Tam oturmamış.Formunuzda Fare sağ tıklama kopyala yapıştır bağlam. Menüsü hakinda yardım istedim kaç ay oldu halen yardım alamamadim. Örnek Yandex tarayıcı hiçbir tarayıcının yapamadıklarını yapmış. Tüm webmasterlar in kullanabilecegi kopyala yapıştır bağlam menüsü ve içerik menüsünü yapmış. Hiçbir tarayıcıda yok bu.Bu uygulamayı yapın. Görsel dil çeviriyi yapın. Google veEdge tarayıcı bile bu uygulamayı yapamıyor. Umarım anlatılanları anlamışsınızdır. Bu yazdıklarımı yapabildiğiniz de beni dikkate aldığında daha fazla bilgiyi benden alabilirsiniz. Teşekkürler.

Comment